Konieczność odpowiedniego zagospodarowania odpadów budowlanych pojawia się przy okazji każdego remontu. Ilość śmieci jest jednak bardzo zróżnicowana i jeśli nie jest ich zbyt dużo, najlepszą alternatywą dla kontenerów będą worki na gruz. To rozwiązanie jest polecane wszystkim osobom, które nie muszą zamawiać dużego pojemnika, tym samym zmniejszając koszty związane z wywozem odpadów. Big bagi sprawdzą się także w sytuacji gdy dostępna przestrzeń na dworze jest niewystarczająca, aby postawić tam kontener. Co dokładnie można wrzucać do worków i jakie są ich zalety?

Czym dokładnie są big bagi?

Jak sama nazwa wskazuje, big bagi to sporej wielkości worki na gruz. Ich cechą charakterystyczną jest wytrzymałość, a przy tym elastyczność i duża odporność na rozdzieranie. Nie trzeba zatem obawiać się przypadkowego przerwania materiału lub jakiegokolwiek innego uszkodzenia ich struktury. Big bagi produkuje się z polipropylenu powlekanego lub niepowlekanego. W tym miejscu warto zaznaczyć, że materiał powinien być dopasowany do rodzaju odpadów z jakimi będziemy mieć do czynienia. Te kwestie warto skonsultować z przedstawicielem firmy, od której chcemy wypożyczyć worki.

Przykładowo, powlekane worki na gruz mają strukturę, która skutecznie chroni przed nadmiarem wilgoci i jej przedostaniem się do środka. Takie wersje będą zatem odpowiednie jeśli zamierzamy włożyć do środka odpady wyróżniające się właściwościami pylącymi. Drugi rodzaj big bagów, czyli worki niepowlekane mają za zadanie zapewnić odpowiedni przepływ powietrza. Z tego względu sprawdzą się najlepiej w przypadku śmieci, dla których ta cecha ma istotne znaczenie, takich jak makulatura czy odpady biodegradowalne.

Co dokładnie można umieścić w workach na gruz?

Co ciekawe, tego typu elementy sprawdzą się nie tylko w sytuacji gdy przeprowadzamy remont, ale również wtedy, gdy chcemy pozbyć się odpadów spożywczych, chemicznych oraz rolnych. Big bagi najczęściej spotyka się jednak w branży budowlanej. Oprócz gruzu, można bezpiecznie umieścić w nich takie śmieci jak złom, tworzywa sztuczne czy odpady biodegradowalne. To także świetne rozwiązanie, gdy chcemy pozbyć się makulatury lub szkła.

Jaka jest pojemność tego typu worków? Zwykle wynosi ona około 1 m3. Maksymalna waga oscyluje z kolei w granicach 2,5 tony. Oczywiście wielkość worków można bez problemu dopasować do swoich potrzeb. Oprócz tego, na etapie ich zamawiania określa się sposób zamknięcia i napełniania. W przeciwieństwie do klasycznych kontenerów, nie trzeba czekać aż całość zostanie napełniona. Część worków może spokojnie leżeć, a reszta zostać wywieziona w dogodnym dla nas terminie. Puste big bagi nie zajmują dużo miejsca, dlatego ich przechowywanie nie jest problematyczne.

Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na big bagi?

Worki na gruz są wyposażone w wygodne uchwyty, co pozwala na ich swobodne przenoszenie, oczywiście do momentu gdy waga nie jest zbyt duża. Spore znaczenie dla wielu osób ma cena. Co ciekawe, jeśli często korzystamy z big bagów, korzystniejszym rozwiązaniem jest zakup własnych egzemplarzy, gdyż są one wielokrotnego użytku. Gdy jednak worki są potrzebne sporadycznie, tylko na czas remontu, lepiej je wynająć. Firmy oferujące kontenery oraz ich wywóz zwykle mają w asortymencie także big bagi. Zostaną one zatem dostarczone pod wskazany adres i odebrane po zapełnieniu. Koszt wywozu pojedynczego egzemplarza oscyluje wokół kwoty 100 zł. Jeśli mamy takie możliwości, śmieci można wywieść również samodzielnie, na wysypisko gminne lub do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.