Osoby, które zdecydowały się na wyburzenie starego budynku ze swojej działki muszą uporać się z ogromną liczbą odpadów, które należy w odpowiedni sposób usunąć lub zagospodarować. Ogromne ilości gruzu stwarzają wiele możliwości, z których nie do końca zdajemy sobie sprawy. Taki materiał może zostać z powodzeniem użyty ponownie, pozwalając nam niejednokrotnie zmniejszyć koszty niektórych inwestycji. Czasami jednak jedyną opcją jest wywóz gruzu. Warto jednak wiedzieć w jaki sposób zrobić to legalnie.

Najszybsze sposoby na pozbycie się gruzu

Osoby, które wiedzą, że w żaden sposób nie zagospodarują materiału i chcą w krótkim czasie usunąć go z działki jest skorzystanie z usług firm zajmujących się wywozem. Warto pamiętać o tym, iż odpadów budowlanych nie można pod żadnym pozorem wyrzucać do zwykłych pojemników na śmieci. Konieczne jest zamówienie odpowiednio dużego kontenera. Jeśli wahamy się między mniejszym a większym egzemplarzem, zawsze lepiej zdecydować się na ten o większych rozmiarach. Nawet jeśli nie będzie w 100% wypełniony, może się okazać, że w mniejszym odpowiedniku nie zmieszczą się wszystkie odpady, co będzie wiązać się z koniecznością zamówienia kolejnego kontenera i ponoszenia dodatkowych kosztów.

Oprócz tego, trzeba pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Wywóz gruzu, który określa się jako czysty wiąże się z najmniejszymi wydatkami. Wynika to z faktu, iż taki materiał może zostać ponownie wykorzystany. Czysty gruz budowlany to nic innego jak gruz betonowy, ceglany i betonowo-ceglany, ziemia, piasek, kamienie i gleba. Dopuszczalna jest także niewielka ilość ceramiki. Kluczowe jest dopilnowanie, aby w kontenerze nie znalazło się nic innego, gdyż w takim wypadku mamy już do czynienia ze zmieszanymi odpadami budowlanymi i w związku z tym zapłacimy więcej.

Co jeszcze można zrobić z gruzem?

Zanim podejmiemy decyzję o wywozie, warto zastanowić się czy aby na pewno nie przyda się on w żaden sposób. Sam materiał stanowi cenny zasób i wyróżnia się możliwością wszechstronnego wykorzystania. To idealne wsparcie dla fundamentów. Jeśli zatem wyburzenie starego budynku miało na celu postawienie nowego domu, pod żadnym pozorem nie decydujmy się na wywóz gruzu, gdyż są to pieniądze wyrzucone w błoto. Co jeszcze można zrobić?

  • Świetną opcją jest ułożenie skalniaka. To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które mają w sobie niewykorzystane pokłady kreatywności i chciałyby poprawić estetykę ogrodu. Jeśli dodatkowo na skarpie posadzimy rośliny, efekt będzie naprawdę ciekawy. Aby skalniak należycie się prezentował, gruz musi znaleźć się na samym spodzie, z kolei górną warstwę stanowi ziemia.
  • Kolejnym pomysłem jest ożywienie ogrodu poprzez stworzenie mniejszych lub większych ścieżek spacerowych. Materiał znakomicie nadaje się do utwardzenia powierzchni, dlatego też możemy wykorzystać go np. pod garaż, w trakcie tworzenia podjazdu do garażu lub chodnika.
  • Jeśli od dawna marzyła się nam altanka lub taras, również nie warto decydować się na wywóz gruzu. Jak zostało już wspomniane, jest on bowiem idealnym materiałem pod fundamenty.

Jeszcze inną opcją jest stworzenie drenażu. To rozwiązanie jest polecane wszystkim, którzy chcą uporać się z nieustannie gromadzącą się wodą, wynikającą z obecności nieprzepuszczalnych nawierzchni. Samodzielne wykonanie drenażu nie jest specjalnie skomplikowane. W tym celu należy wykopać dół i zasypać go gruzem. Jak widać, możliwości jest naprawdę sporo. Oprócz tego, warto zapytać bliskie osoby, które akurat są na etapie budowy domu czy przypadkiem nie potrzebują takiego materiału.