W trakcie każdego, nawet najmniejszego remontu domu lub mieszkania powstaje duża ilość odpadów, których nie można wrzucać do pojemników na odpady komunalne. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że są one potencjalnie niebezpieczne dla środowiska naturalnego. Jak zatem rozwiązać ten problem? Firmy oferujące wywóz odpadów specjalizują się w odbiorze zarówno czystego gruzu, jak i zmieszanych odpadów budowlanych. Część z nich zostaje ponownie wykorzystana, natomiast pozostałe są składowane w specjalnie zabezpieczonych miejscach.

Czym jest czysty gruz budowlany?

Najbardziej wartościowym odpadem w trakcie remontu jest czysty gruz budowlany, ponieważ można go ponownie wykorzystać. Po odpowiednim rozkruszeniu, stanowi dodatek wielu materiałów budowlanych. Ponadto świetnie sprawdza się pod różnego rodzaju wylewki i fundamenty.

  • Firmy oferujące wywóz odpadów odbierają czysty gruz budowlany, czyli beton w każdej postaci, ceramikę, armaturę łazienkową, a także dachówki i płytki ceramiczne.
  • Z kolei zmieszane odpady budowlane, jak sama nazwa sugeruje, oprócz powyższych odpadów, zawierają też płyty kartonowo-gipsowe, suporeksy oraz silikaty. Ponadto do tej grupy zaliczamy szare cegły i szlakę, meble, ziemię i plastik.

Wywóz odpadów jest realizowany przez specjalnie przystosowane pojazdy, prowadzone przez doświadczonych operatorów. Takie samochody przewożą kontenery. Ich wielkość, a co za tym idzie pojemność, można dowolnie dopasować do konkretnego zapotrzebowania. Warto pamiętać, że jeżeli odbiór odpadów będzie realizowany z trudno dostępnych miejsc, trzeba o tym poinformować w trakcie zamawiania usługi Przez trudno dostępne miejsca należy rozumieć nie tylko nieutwardzone drogi, ale również wąskie bramy.

Czym są odpady wielkogabarytowe?

Do odpadów wielkogabarytowych zaliczamy m.in. śmieci z gospodarstwa domowego, które ze względu na wagę lub rozmiary nie mogą być wyrzucane do standardowych pojemników komunalnych. Są to m.in. meble, wózki dziecięce, a nawet rowery. W trakcie remontu domu, mieszkania lub biura, który zakłada wymianę umeblowania, skorzystanie z usług firmy oferującej wywóz odpadów to najlepsze rozwiązanie. Dlaczego?

  • Przede wszystkim mamy możliwość zamówienia nawet bardzo dużych kontenerów, które pomieszczą wszystkie meble.
  • Samodzielne przewożenie odpadów wielkogabarytowych jest nieekonomiczne. Dodatkowo, nie każdy dysponuje odpowiednio dużym samochodem.

Zdecydowanie lepiej skorzystać z usługi firmy oferującej wywóz odpadów. Przedsiębiorstwa tego typu posiadają wszelkie niezbędne certyfikaty i pozwolenia, dzięki czemu mamy pewność, że część śmieci zostanie poddana recyklingowi, a pozostała będzie bezpiecznie składowana.

Czym są odpady niebezpieczne?

Do odpadów niebezpiecznych zaliczamy wszystkie śmieci, które w sposób pośredni lub bezpośredni zagrażają środowisku naturalnemu. Odpady tego typu, ze względu na swoją specyfikę, muszą trafiać do specjalnie oznakowanych pojemników.

  • Zużyte baterie są wysoce toksyczne, dlatego pod żadnym pozorem nie można ich wyrzucać do pojemników na odpady komunalne. Zatem jak się ich pozbyć? W każdym sklepie, który oferuje baterie na sprzedaż, powinien znaleźć się oznaczony pojemnik, do którego można wyrzucać zużyte ogniwa.
  • Kolejnym niebezpiecznym odpadem pochodzącym z gospodarstwa domowego są żarówki i świetlówki. Je również należy wrzucać do specjalnie oznaczonych pojemników.

Do odpadów niebezpiecznych należą także przepracowane oleje, smary, rozpuszczalniki, lakiery i inne substancje tego typu.