Po przeprowadzeniu remontu mieszkania, biura lub domu, przeważnie pozostaje duża ilość opadów budowlanych, które trzeba usunąć. Pod żadnym pozorem nie można ich wrzucać do kontenerów komunalnych. Najbezpieczniejszym i najszybszym sposobem jest skorzystanie z usług firmy oferującej wywóz odpadów. Wówczas mamy pewność, że zostaną one zagospodarowane w legalny i bezpieczny sposób. Wszystkie śmieci zostaną załadowane do kontenera i wywiezione do odpowiednich miejsc.

Wywóz odpadów – gdzie trafia czysty gruz budowlany?

Najcenniejszym odpadem remontowym jest czysty gruz budowlany, który składa się m.in. z betonu, cegieł i ceramiki. Resztki tego typu mogą z powodzeniem zostać ponownie wykorzystane. Przeważnie trafiają do firm, które specjalizują się w rozdrabnianiu takich materiałów do odpowiedniej gramatury. Następnie już jako proszek, czysty gruz stanowi dodatek do wielu materiałów wykorzystywanych w budownictwie. Warto dodać, że w pierwotnej postaci gruz jest często częścią wylewki.

Gdzie trafiają zmieszane odpady budowlane?

Po generalnym remoncie bądź budowie najczęściej pozostają tak zwane zmieszane odpady, które oprócz gruzu zawierają także meble, płyty kartonowo-gipsowe, drewno i inne pozostałości po remoncie. Bez względu na to jak dużo ich posiadamy, zamówienie kontenera z przedsiębiorstwa oferującego wywóz odpadów jest zawsze najszybszym rozwiązaniem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że przewożenie materiałów tego typu jest kłopotliwe i bardzo czasochłonne. Dodatkowo, istnieje duże ryzyko uszkodzenia i zabrudzenia prywatnego pojazdu.

  • Zmieszane odpady budowlane trafiają do PSZOKu, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Pracownicy tego przedsiębiorstwa dokonują wstępnej selekcji, dzięki czemu część odpadów zostanie ponownie przetworzona.
  • Pozostałe trafiają na specjalnie zabezpieczone składowiska, które ograniczają oddziaływanie śmieci na środowisko praktycznie do zera.
  • Do zmieszanych odpadów budowlanych pod żadnym pozorem nie można dodawać niebezpiecznych resztek. Są to m.in. baterie, akumulatory, oleje, smary, żarówki, leki, a także substancje niebezpieczne. Odpady tego typu są utylizowane w zupełnie inny sposób.

Korzystając z usług legalnych firm oferujących wywóz odpadów, nie trzeba się martwić o ich legalne przechowywanie i utylizację.

Gdzie trafiają odpady wielkogabarytowe?

Do kontenerów komunalnych nie można wrzucać zbyt dużych i ciężkich odpadów, ponieważ zajmują one zbyt dużo miejsca. Dodatkowo, pojazdy obsługujące kontenery nie zawsze są przystosowane do przenoszenia bardzo ciężkich ładunków. Z tego powodu odpady wielkogabarytowe również trafiają do PSZOK-u. Najczęściej są to meble, jednak do tej grupy zaliczamy także wózki dziecięce, a nawet rowery. Nie każda osoba dysponuje odpowiednio dużym pojazdem typu bus, aby bezpiecznie przewieźć odpady tego typu. Z tego powodu wynajem kontenerów cieszy się tak dużą popularnością.

Firmy specjalizujące się w takich usługach dysponują kontenerami o zróżnicowanej wielkości. Każdy zamawiający może indywidualnie dopasować jego objętość do ilości posiadanych odpadów. Warto dodać, że w zdecydowanej większości przypadków lepiej zamówić większy kontener i uniknąć kosztów związanych z podwójnym kursem. Niekiedy trudno dokładnie ocenić ilość odpadów wielkogabarytów, dlatego najlepszym sposobem jest zebranie ich w jedno miejsce. Takie podejście powinno ułatwić decyzję dotyczącą wyboru konkretnej wielkości kontenera.